ACID ACETILSALICILIC (ASAPRIN) TAMPONATA HELCOR COMPR. 500MG X 20
4,99 lei
2 în stoc
Indicatii:
ASAPRIN tamponat în doze medii are acţiune analgezică (de calmare a durerii) şi antipiretică (de scădere a febrei), în doze mari (3 – 4 g pe zi) are acţiune antiinflamatoare
Ca analgezic şi antipiretic este indicat pentru:
- combaterea durerilor de intensitate slabă sau moderată, în cefalee, mialgii, dureri reumatice articulare şi periarticulare, nevralgii, dureri dentare, dureri din timpul ciclului menstrual;
- combaterea febrei.
Ca antiinflamator este indicat pentru:
- combaterea fenomenelor inflamatorii în reumatismul poliarticular acut;
- atenuarea inflamaţiei articulare în poliartrita reumatoidă.
Contraindicatii:
Nu utilizați ASAPRIN tamponat :
- dacă sunteți alergic la substanța activă sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament.
Precautii:
Înainte să luați ASAPRIN tamponat, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Sarcina, alăptarea și fertilitatea:
Dacă sunteți gravidă sau alăptați, credeți că ați putea fi gravidă sau intenționați să rămâneți gravidă, adresați-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.
Nu utilizaţi ASAPRIN tamponat dacă sunteţi gravidă în ultimul trimestru de sarcină. În primele două trimestre de sarcină utilizaţi ASAPRIN tamponat numai dacă medicul dumneavoastră vă recomandă
acest lucru.
În timpul alăptării utilizaţi ASAPRIN tamponat numai dacă medicul dumneavoastră vă recomandă acest lucru.
Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor:
ASAPRIN tamponat nu influenţează capacitatea de a conduce vehicule şi de a folosi utilaje.
Mod de administrare:
Utilizați întotdeauna acest medicament exact așa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteți sigur.
Doze și mod de administrare:
Comprimatele se administrează cu o cantitate suficientă de apă, de preferinţă după mese.
Adulţi:
Pentru efectul analgezic şi antipiretic se administrează câte un comprimat Asaprin T, repetând în funcţie de necesităţi la intervale de 4 ore. Pentru efectul antiinflamator se administrează 6 –8 comprimatepe zi, în administrare fracţionată, la intervale de 6 ore. Pentru efectul antiinflamator în reumatismul poliarticular acut se administrează 85 –100 mg/kg şi zi (fără a depăşi 3 g pe zi), fracţionat, la intervale de 4 –6 ore, timp de 20 –30 zile; în continuare se administrează 2/3 din doza de atac 10 –20 zile, apoi 1/2 -1/3 alte 30 –40 zile.
Copii cu vârsta cuprinsă între 6 şi 12 ani:
Administrarea pentru efectele analgezice şi antipiretice din cadrul afecţiunilor virale se face la indicaţia medicului şi sub stricta lui supraveghere.
Adolescenţi:
Pentru efectul analgezic şi antipiretic se administrează câte 1/2 comprimatAșaprin T, repetând în funcţie de necesităţi la intervale de 4 –8 ore.
Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Compozitie:
- Substanţa activă este acidul acetilsalicilic. Un comprimat conţine acid acetilsalicilic 500.
- Celelalte componente sunt: carbonat de calciu, acid citric anhidru, celuloză microcristalină tip 101, croscarmeloză sodică, talc.
Prezentare:
20 comprimate
Atentionare:
Citiţi cu atenţie şi în întregime prospectul înainte de a începe să utilizaţi acest medicament deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.
Produse similare
Medicamente OTC
Medicamente OTC
Medicamente OTC
Medicamente OTC
Medicamente OTC
Medicamente OTC
Medicamente OTC
Medicamente OTC