BIOFEN EXTRA COMPR.FILM 400/325MG X 10
22,99 lei 17,49 lei
> 10 în stoc
SKU: 027838
Categorie: Medicamente OTC
DESCRIERE
Indicatii:
Biofen Extra 400 mg/325mg conține paracetamol și ibuprofen.
Paracetamol acționează prin oprirea semnalelor de durere de a ajunge la nivelul creierului. De asemenea, acționează pentru a reduce febra.
Ibuprofen aparține unui grup de medicamente numite medicamente anti-inflamatoare nesteroidiene (sau AINS). Ameliorează durerea și reduce inflamația (umflarea, roșeața sau durerea).
Contraindicaţii:
Nu utilizați Biofen Extra 400 mg/325mg:
- Dacă sunteți alergic la substanța activă (e) sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament.
Copii și adolescenți-
- Acest medicament nu este recomandat copiilor sub 18 ani.
Precauţii:
Înainte să utilizați Biofen Extra 400 mg/325mg, adresați-vă medicului dumneavoastră, farmacistului sau asistentei medicale.
Sarcina, alăptarea și fertilitatea:
Nu utilizați acest medicament în timpul ultimilor trei luni de sarcină. Aveți grijă deosebită dacă sunteți în primele 6 luni de sarcină.
Acest medicament poate afecta fertilitatea feminină și nu este recomandat femeilor care intenționează să rămână gravide.
Conducerea vehiculelor și folosirea utilajelor:
Fiți precauți când conduceți sau folosiți utilaje, până aflați cum vă afectează Biofen Extra 400 mg/325mg.
Mod de administrare:
Utilizați întotdeauna acest medicament exact așa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteți sigur.
Adulți:
Doza recomandată este de 1 comprimat filmat de 1-3 ori pe zi, administrat la intervale de minim 6 ore.
Doza maximă de Biofen Extra 400 mg/325mg este de 3 comprimate filmate (1200 mg ibuprofen, 975 mg paracetamol) în 24 ore.
Comprimatele filmate se înghit întregi, cu un pahar cu apă, preferabil după masă.
Copii si adolescenți:
Nu este indicat copiilor si adolescenților sub 18 ani.
Vârstnici:
Nu este necesară ajustarea dozelor, cu excepția cazului in care este prezentă insuficiență renală, insuficiență hepatică sau au antecedente de hemoragii gastrointestinale după administrarea de antiinflamatorii nonsteroidiene; în acest caz, dozele trebuie individualizate.
Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Compozitie:
- Substanțele active sunt ibuprofen și paracetamol. Fiecare comprimat filmat conține 400 mg ibuprofen și 325 mg paracetamol.
- Celelalte componente sunt: nucleu-amidon de porumb, Povidonă K 30, celuloză microcristalină pH 101, dioxid de siliciu coloidal anhidru, talc, stearat de magneziu, amidon glicolat de sodiu (tip A); film-AquaPolish D white 011.14 (hipromeloză, lactoză monohidrat, talc, glicerol, dioxid de titan (E 171)).
Prezentare:
10 comprimate filmate
Atentionare:
Citiţi cu atenţie şi în întregime prospectul înainte de a începe să utilizaţi acest medicament deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.
Produse similare
Reduceri!
Medicamente OTC
Medicamente OTC
11,49 lei
Medicamente OTC
19,49 lei
Medicamente OTC
14,99 lei
Reduceri!
Medicamente OTC
Medicamente OTC
24,49 lei
Reduceri!
Medicamente OTC
Reduceri!
Medicamente OTC
Produse vizualizate recent
7,99 lei
29,99 lei
84,99 lei
3,99 lei
13,49 lei
199,99 lei